Зміст

І. Вступ________________________________3-6

1.1. Тема, мета заходу ________________7-17

1. 2. План роботи тижня книги__________18

ІІ. Посвята учнів 1 класу в читачі________19-29

ІІІ. Додатки: ___________________________30-33

3.1. План роботи тижня книги __________30

3.2. Анкети____________________________31

3.3. Заповіді юним читачам_____________32

3.4. Правила поведінки з книгою ________33

ІV. Література ___________________________34

Книга… залишається німою не тільки для того,

хто не вміє читати, а й для того, хто…не вміє

дістати з мертвої букви живу думку.

К. Ушинський

І. Вступ.

Бібліотека… Давня і вічно юна оселя людського розуму. Неможна уявити сучасне життя без бібліотек, куди кожна людина може прийти, щоб отримати необхідну інформацію, або «підзарядити» свою душу духовними багатствами, залишеними нам у спадщину.

Бібліотека – інформаційний та культурний центр. Основна робота бібліотеки - інформувати та просвіщати, зробити інформацію доступною. Навчальний процес неможливий без підручника, творів художньої літератури, наукових та довідкових видань, журналів, преси.

Бібліотекар-добрий чарівник, до якого приходять, ледь навчившись читати. Школа починається із книги, з бібліотеки. Василь Сухомлинський сказав, що шкільна бібліотека – це кабінет №1. Для багатьох із нас усе найцікавіше починається з бібліотеки.

Безмежна сила книги. Без неї людина – сліпа. Книга відкриває перед людьми безмежний світ. Протягом усього життя ми звертаємося до книги, вона відкриває нам небачені обрії, допомагає зрозуміти історію народу, розкриває таємниці природи життя. Книга допомагає нам у навчанні і вихованні, збагачує знаннями, зміцнює волю. Книга – мудрий друг, який хоч не вміє говорити, проте розкаже нам геть про все. Нерідко книга прочитана нами в дитинстві, залишається в пам'яті на все життя.

«Хто багато читає, той багато знає» - так кажуть у народі. Книга – скарбниця людського досвіду, накопиченого під час тисячоліть. «Книги – це ріки, що наповнюють світ, це джерела мудрості» - писав Нестор Літописець. Це найбільше повне і всеосяжне вираження культури людства. Недарма книгу називають джерелом знань, скарбницею людської мудрості, великим дивом, що відкриває двері у світ науки, культури, мистецтва. З нею можна поринути в далеке невідоме минуле, зрозуміти сучасність, розкрити таємницю людської душі, пізнавати істину. Книга спонукає до роздумів, є доброю нагодою для відпочинку й розваг, розвеселить читача жартами та пригодами. Вона є надійним другом, помічником, порадником і джерелом мудрості.

Книга – це корабель мудрості, який на вітрилах людської думки несе дорогоцінний вантаж крізь віки і проносить його через серце кожного небайдужого. Книга – невичерпне джерело знань, надбаних людством протягом багатьох років. Спілкування з книгою допомагає оволодіти певними знаннями, засвоїти соціальний досвід попередніх поколінь, прилучає до культурних надбань і цінностей українського народу, його звичаїв і традицій. Книга – головний засіб навчання.

Становлення та формування особистості дитини відбувається під впливом великої кількості факторів: фізіологічного, соціального, виховного, педагогічного та інших, але найбільшу увагу в цьому процесі має сімейний фактор, який включає в себе батьківське виховання до Батьківщини, до рідної землі, до звичаїв свого народу, до рідної мови і до книги. Адже саме батьки повинні прищепити любов до читання, до книги. Ще з раннього дитинства вони переповідають казки своїм дітям, а потім починають читати їм книги, після цього діти пішовши до школи починають читати самі, і саме в цей час батькам потрібно прищепити любов до книги, розповісти як правильно поводитись з нею і як її берегти.

Завдання бібліотекаря продовжити те, що започаткували батьки - любити книгу. Адже книга - це інструмент учня, яким він повинен вправно користуватися в навчанні. І тому повинна бути тісна співпраця батьків і бібліотекаря. Пояснити батькам що бібліотека – це найважливіше і найперше джерело інформації для учня. В усі часи бібліотека була й буде найкращим провідником у світі книг, тим місцем, де читачі зможуть відпочити і зрости духовно, морально та професійно.

Систематичному читанні й осмисленню прочитаного дітей навчає школа. І багато в чому читацька доля дитини залежить від того, наскільки майстерно бібліотекар і класовод у початковій школі прилучать дитину до книги, научать мистецтву читання, закріпленню читацьких навиків, розвиватимуть художній смак і самостійність суджень, сформують національну свідомість, характер, моральні якості дитини.

У зв'язку з цим бібліотекар повинен приділяти велику увагу пошуку цілеспрямованих активних форм пропаганди літератури, які забезпечать у школяра потребу в читанні.

Ефективними формами пропаганди літератури в шкільній бібліотеці є презентація книги, мандрівки літературними стежками видатних українських письменників, книжкові огляди, бібліотечні уроки, літературні тижні та конференції.

«Книга…залишається німою не тільки для того, хто на вміє читати, а й для того , хто… не вміє діставати з мертвої букви живу думку» писав Ушинський. Процес читання – творчий процес, у якому читач – не пасивний споглядач, а по-своєму інтерпретує, тлумачить, переповідає і сприймає прочитане. Це вміння ставити запитання до тексту, персонажів, себе самого, та знаходити відповіді на них у тексті. Потрібно за допомогою книги розвивати в дітей читацьку компетентність, що дозволяє їй самому відбирати, розуміти, сприймати інформацію, представлену в друкованій формі, й успішно використовувати її в особистих і суспільних цілях.

Бібліотекар повинен довести дітям, що читання може доставляти естетичну насолоду, що спілкування з книгою розкриває широкі горизонти перед людною, сприяє саморозвитку особистості. Навчити дитину любити книгу, щоби через літературу вони сприймали «розумне, добре, вічне», щоби це було нагальною «їжею» для серця й розуму. Книга повинна розкрити й поповнити знання дитини в різних галузях знань, розкрити її творчий потенціал.

«Читання – ось найкраще навчання» - стверджує народна мудрість. Щоб сформувати інтерес до книги, потрібно зрозуміти, що читання - засіб контакту дитини з широким світом, із рідною мовою та культурою.

Отже, одне із завдань бібліотекаря – навчити оволодіти навичками читання, роботи з книгою, елементами прийому пошуку інформації.

Читання – найважливіша сфера духовного життя, тому важливо розвивати уміння самостійно і змістовно проводити дозвілля за допомогою книги.

І. 1 Тема. Тиждень юнацької і дитячої книги.

Мета: розширити знання про історію книгодрукування та структуру книги; створення бібліотек; узагальнити систему знань з бібліографії; популяризувати літературу в навчальному процесі;

формувативміння користуватися бібліотекою, її послугами, книгою, довідковим апаратом; творчу думку, пізнавальні здібності та інтереси школярів; інформаційну культуру читання; логічне мислення; вміння переказувати прочитане; національну свідомість; бережливе ставлення до книги; сприяти успішному засвоєнню ними навчальних програм; читацьких інтересів;

поглибити систему знань з ДБА, ББЗ, ББК;

розвивати творчу уяву та мислення, інтелектуальні здібності учня; сприяти розвитку розумової діяльності учня; розвивати пізнавальний інтерес, творчу активність, самоосвітню компетентність;

виховуватиактивного читача, всебічно розвинену, інформовану особистість; виховати любов та бережливе ставлення до книги, як до джерела знань, та повагу до людей, які її створюють, повагу до національної культури.

Згідно з Положенням про Всеукраїнську акцію «Живи, книго!», яка проводиться Міністерством освіти України з березня 1999 року , та згідно наказу у загальноосвітній школі І- ІІІ ст. с. Годомичі проходить щорічна акція по збереженню навчальної книги, проводиться організаційна й методична робота, яка спрямована на збереження підручників, виховання поваги до праці людей, які її створюють, а також прилучення учнів до книги.

У підготовці та проведені Тижня беруть участь бібліотекар, вчителі, класоводи, учнівське самоврядування, дирекція, батьки. Для проведення масових заходів на весь тиждень складається план роботи. (додаток №1) Проводяться масові заходи для учнів початкових та старших класів. Проводиться перевірка стану підручників, а також працює книжкова лікарня. Проводяться бібліотечні уроки на різну тематику. Між учнями початкових, середніх і старших класів проводиться анкетування для визначення читацьких інтересів. Працюють тематичні книжкові виставки. Разом з вчителем образотворчого мистецтва організовується виставка малюнків до прочитаних творів та казок. Особлива робота покладена на актив бібліотеки, який перевіряє класні куточки бережливого ставлення до книги.

Основне завдання проведення тижня книги – дати дітям максимум інформації з актуальних питань сьогодення, допомогти усвідомити значення інформації для особистого розвитку, сприяти формуванню інтелектуального потенціалу, вміння користуватися інформаційним багажем знань, допомогти глибокому вивченню та засвоєнню матеріалів навчальних програм, вихованню культури читання, звернути увагу на організацію дозвілля засобами книги. Залучити дітей до читання, домогтися щоб друковане

слово - книга, газета, журнал – стали їх постійною потребою. Книга має стати їм добрим другом, мудрим порадником, хорошим учителем.

Основними напрямками бібліотеки є:

- Збереження і поповнення бібліотечного фонду.

- Вивчення і задоволення читацьких потреб користувачів бібліотеки.

- Інформаційно – бібліотечна робота з обслуговування читачів.

- Популяризація бібліотечно – бібліографічних знань.

- Формування інформаційної культури читання учнів.

- Масові заходи.

Збереження і поповнення бібліотечного фонду.

Перед сучасною школою поставлені складні задачі, які ведуть до оновлення змісту освіти. Тому і зростає роль шкільної бібліотеки як най важливішої інституції у справах реалізації цілей і завдань щодо інформатизації освіти. Поряд із реорганізацією навчально-виховного процесу школи перебудовують свою діяльність і шкільні бібліотекарі. Це і поповнення фонду бібліотеки, встановлення комп’ютерної техніки, підписка періодичних видань, забезпечення безкоштовними підручниками і т.д.

Для якісного інформаційного забезпечення читачів потрібна систематична робота зі збереження, зміцнення та розширення бібліотечного фонду, основу якого складала б українська книга. Основними джерелами поповнення фонду нашої є:

- централізоване комплектування через РВО;

- одержання літератури, подарованої бібліотеці учнями, вчителями батьками;

- подарована література випускниками минулих літ;

- закупівля літератури в торговельній мережі;

- одержання літератури замість загубленої;

- подарована література спонсорами;

- комплектування новітніми джерелами інформації (диски).

Література, яка надходить від РВО це підручники, художня і методична література. Спонсори дарують зазвичай художню літературу, енциклопедії, словники та довідники. Для поповнення фонду бібліотеки у школі проходить акція «Подаруй книгу своїй школі».

Комплектування бібліотеки невід'ємно пов'язано зі збереженням бібліотечного фонду. Тому у школі кожного року проходить тиждень книги. В цьому напрямі проводиться така робота:

- бесіди з учнями та батьками про збереження книги;

- робота із заборгованістю книг;

- щоквартальні рейди-перевірки стану підручників;

- робота книжкової лікарні;

- організація у кожному класі екранів бережливого ставлення до книги;

- виготовлення закладок у початкових класах.

Важливу роль відіграє актив бібліотеки - це учні, які у своєму класі відповідають за збереження підручників і разом з класним керівником проводять додаткову перевірку підручників і працюють з боржниками. Члени активно допомагають бібліотекарю у популяризації книг, пропаганді збереження книги, ремонті книг, створенню тематичних виставок та проведення масових заходів, підшивки періодичних видань. Навчити учнів читачів користуватися книжкою, фондами бібліотеки, знати правила поводження з книгою ось головні завдання, які стоять перед учнями і вчителями нашої школи.

Вивчення і задоволення читацьких потреб користувачів бібліотеки.

Як писав Василь Сухомлинський: «З книги починається самовиховання, індивідуальне, духовне життя». Книга відіграє велику роль у духовному житті дітей, але лише тоді, коли дитина вміє добре читати . Вміти читати – означає бути чутливим, до прочитаного, читання – це віконце, через яке дитина повинна бачити і пізнавати світ і саму себе. Атмосфера любові до книжки, поваги до книжки, благоговіння перед книжкою – в цьому полягає суть школи. Із книги дитина повинна почерпнути знання і почуття любові до Батьківщини, рідного краю, історичної культури.

І саме бібліотекар повинен прийти на допомогу читачам, він повинен знати як індивідуальність кожної рекомендованої книги, так і індивідуальність читача, що бере книгу. Обов'язок бібліотекаря – знати книгу і читача. Допомогти читачеві у виборі та роботі з книгою, пошук і пояснення невідомих йому факторів, сприяння навчальній діяльності - все це вимагає індивідуального підходу до кожного читача. Тому бібліотекар повинен застосовувати різноманітні форми і методи роботи з читачами різних вікових груп. Найпоширенішою формою роботи є бесіда: при записі дитини до бібліотеки, при рекомендації і виборі книг, коли дитина ділиться про прочитане, а кращому засвоєні прочитаного тексту важливу рол відіграє гра, проведення конкурсів малюнків «Герої улюблених книжок», а також загадки. З метою визначення інтересів читача аналізувати читацькі формуляри, які містять тематику творів, кількість прочитаних книг. Щоб краще вивчити своїх читачів, їхні інтереси, запити на книгу потрібно проводити індивідуальну роботу з кожним читачем.

Одним із важливих аспектів визначення потреб читача – це проведення анкетування учні 1-4 класів, 5-9 класів і 10-11 класів.

Інформаційно – бібліотечна робота з обслуговування читачів.

«Бібліотеки концентрують у себе думки та погляди читачів, знають, які книги користуються попитом» - писав Д. Бірюк. Бібліотека – важливий елемент реального демократизму у сфері культури інформації. Успішне розв'язання завдань, що стоять перед бібліотекою, значною мірою залежить від правильної, науково - обгрунтованої творчої організації бібліотечних фондів і каталогів, довідково-бібліографічного апарату, зберігання періодичних видань. Почерпнути інформацію можна не тільки з друкованих джерел , а й з комп’ютера - це є реальний інструмент найповнішого розкриття і забезпечення інформаційних потреб.

Інформаційна культура – це вміння учня правильно формулювати свої запити, ефективно відшукувати необхідні джерела. Інформаційне вміння – це розуміння тексту, володіння логічними прийомами роботи з ним, вільне орієнтування в потоці інформації, уміння працювати з довідково-бібліотечним апаратом бібліотеки. Важливим у системі інфориаційно-бібліографічних знань учнів є знайомство з каталогами і картотеками в шкільній бібліотеці, де можна одержати відомості про певну книгу чи статтю, або про книги з певного питання. У пошуку літератури в бібліотеці важливе місце займають бібліотечні каталоги це - алфавітний, систематичний, предметний. Саме в них діти повинні отримати інформацію про ту чи іншу книгу, статтю. Інформаційна робота здійснюється у формі оглядів фахових періодичних видань, книг, журналів, тематичні виставки, огляди літератури, тематичні папки. Ознайомлення читачів з новинками, які поступають до бібліотеки. Формування в бібліотеці інформаційних комп’ютерних фондів (дискети, диски, відеофільми). В результаті цього діти мають доступ до Інтернет ресурсів.

Популяризація бібліотечно – бібліографічних знань.

Одним із завдань бібліотеки є ознайомлення читача з бібліотечно- бібліографічними знаннями, через проведення бібліотечних уроків. Це складання навчально-тематичного плану роботи на весь навчальний рік для учнів 1-11 класів. Бібліотечно - бібліографічна освіта учнів початкової школи передбачена програмою і здійснюється безпосередньо на уроках позакласного читання, які може проводити шкільний бібліотекар разом з класоводом. На цих уроках дітки ознайомлюються з роботою бібліотеки, розміщенням книг у бібліотеці, отримують інформацію про каталожний ящик та картотеку. Учні знайомляться з різними видами книгами, отримують інформацію про те, які видання можна брати додому, а які повинні опрацьовувати в бібліотеці, на який період видається книга додому і якою її потрібно повернути.

У популяризації основ ББЗ використовуються найрізноманітніші методи: бесіди, лекції, диспути, повідомлення. Пробудження інтересу до довідкової та науково-популярної літератури сприяє використанню таких форм позакласної роботи, як олімпіади, математичні вечори, історичні брейн -ринги, участь у турнірах кмітливих.

У пропаганді ББЗ важливе місце посідають «Дні бібліографії»- це огляди покажчиків, бесіди про каталоги, літературні ігри.

Заняття з основ ББЗ проводиться систематично виховуючи культуру читання, любов до книги та інтерес до читання книги. Це дає змогу бібліотекарю виявити чим цікавиться дитина, про що вона хоче отримати інформацію, які твори вона любить читати, які герої її цікавлять.

Успіх роботи з ББЗ учнів значною залежить від тісної співпраці школи, бібліотекаря, вчителя і батьків. Тільки клопітка повсякдення робота цих факторів приведе до всебічного розвитку дитини в освітньому, навчальному і виховному процесах.

Формування інформаційної культури читання учнів.

Одним із головних завдань шкільних бібліотекарів є виховання в учнів інформаційної культури читання, вміння користуватися бібліотекою, набуття потреби в систематичному читанні літератури для розвитку творчої думки, пізнавальних інтересів та здібностей.

Книга – постійне джерело знань, здобутих людством протягом віків. Спілкування з книгою допомагає дитині оволодіти певною сумою знань, засвоїти досвід попередніх поколінь, прилучає її до культурних надбань та цінностей українського народу, його звичаїв та традицій. Книга – головний засіб навчання.

Вмінню систематично і осмислено читати дітей навчає школа. І в цьому випадку велику роль повинен відіграти бібліотекар і вчитель, які прилучать дитину до книги, навчать оволодіти мистецтвом літературного читання, закріплять читацькі навички, розвиватимуть художній смак і самостійність суджень, розширять діапазон читацького досвіду та знань, сформують національну свідомість, характер, моральні якості. Читаючи книги, газети, журнали, ми отримуємо багато нової інформації, пізнаємо багато нових незрозумілих слів. Людина безсила зберігати в пам’яті все: події минулого і теперішнього, дати, факти, імена. І коли потрібна відповідь на питання чи якась довідка на допомогу приходять словники і довідники.

В свою чергу шкільний бібліотекар повинен прилучати дітей до культури читання різними методами роботи це і книжкові виставки на різну тематику, популяризація книги, виставки нових надходжень. Для молодших читачів повинні бути розроблені різні ігри, брейн-ринги, уроки-подорожі, диспути про прочитану книгу та інші масові заходи. Завдяки цьому діапазон пізнання книги значно розшириться, школярі прилучаться до книги, поринуть у її глибину, навчаться співпереживати разом з казковими героями, пізнають моральні цінності, розвиватимуть ерудицію.

Масові заходи.

Сучасний навчально-виховний процес спрямований на виховання учня-суб'єкта культури і власної життєтворчості. Школа, вчителі, бібліотекар і батьки мають забезпечити духовний розвиток особистості, навчити вихованців мистецтву творити себе і своє життя. Велику роль у цьому процесі знову ж таки відіграє книга. Тому пропаганда читання, виховання інформаційно – бібліотечної та читацької культури, формування вміння користуватися бібліотекою, її послугами, книгою, довідковим апаратом, розвиток пізнавальних інтересів – пріоритетні напрями сучасної бібліотеки.

Проведення різних масових заходів сприяє розумовому розвитку дитини, як особистості, виявлення її читацьких інтересів, проявлення любові до книги і до людей, які її створюють. Проведення таких масових заходів як, «Історія книги», «Створення книги», «Книжковими лабіринтами», «Живи, книго!» сприяє закріпленню знань з історії створення книги, розвитку книгодрукування, та роль книги у житті людини.

Заходи приурочені дню бібліографії «День бібліографії», «Лоції у світі знань», консультації «Що, де, коли?» закріплять знання культури читання, підвищать культуру читача, дадуть певні знання при написанні олімпіад, екзаменів, ЗНО. Проведення свят, брейн – рингів, бесід приурочених нашій державі, народу, історії України - «Державна символіка України», «Рідна моя Україно», «Права дитини», «Українське народознавство» ознайомлять дітей з символікою, історією, традиціями України, видатними людьми.

Щорічно в школі проходять літературні тижні Шевченківський та Лесі Українки, математичний «Кенгуру», фізичний «Левеня», проводяться конкурси ім. П. Яцика, «Кращий читач року», «Усміхнімось щиро Вишні». Класними керівниками та класоводами на цей рік заплановані заходи до 2000 річчя від Дня народження Тараса Григоровича Шевченка, та Міжнародного дня рідної мови. Щорічно у школі проводиться посвята учнів 1 класу в читачі. У школі постійно діє акція «Подаруй книгу бібліотеці». Вихователями та класоводами проводяться тематичні бесіди, диспути, вікторини, ігри, читацькі конференції, літературні журнали, історичні повідомлення про створення книги.

Ознайомлення дітей з усною народною творчістю, її традиціями, ремеслами та звичаями слугують такі проведені свята як: « Зимові народні свята мого краю», «Перлини Волині», «Батьківська хата», «Звичаї мого рідного села», «Ой люлі, люлі…», та багато інших.

Патріотичному вихованню старшокласників є проведення свят «Подвиг українських юнаків під Крутами», «Афганістан в душі моїй і досі», «Вчорашні незагоєні рани», «Українські миротворці».

І. 2 План роботи тижня книги

Понеділок 24.03. 2014

1. Відкриття тижня книги «Живи, книго!».

2. Виставка літератури «Книга - твій друг, без неї як без рук».

3. Акція «Подаруй книгу бібліотеці».

4. Конкурс «Кращий читач».

Вівторок 25.02.2014

1. Літературні читання «Поетеса модерної доби».

2. Огляд « Т.Г.Шевченко поет, художник, мислитель».

3. Конкурс «Як живеш підручник?».

4. «Лікуємо» книги.

Середа 26.02.2014

1. Посвята учнів 1 класу в читачі.

2. «Казка нас навчає» урок в 1 класі.

3. Конкурс книжкових закладок (1- 4 класи)

4. Літературна гра «Волинські письменники дітям».

Четвер 27.02.2014

1. Конкурс малюнків до прочитаного твору.

2. День інформації «Газети і журнали поруч із нами».

3. Анкетування «Визначення читацьких інтересів учнів».

4. Заняття «Енциклопедії, словники, довідники – наші добрі помічники».

П'ятниця 28.02.2014

1. Конкурс на кращий відгук про прочитану книгу.

2. Підбиття підсумків тижня книги.

3. Нагородження переможців.

Посвята

учнів 1 класу

в читачі

Годомичі 2014

Бібліотекар. Добрий день дорогі друзі! Я дуже рада зустрічі з вами у шкільній бібліотеці. Сьогодні ви завітали до шкільної бібліотеки, до храму знань. Шановні друзі бібліотека означає у перекладі з грецької «бібліо» - слово, «тека» - зберігання. Так це приміщення де зберігаються книги, газети, журнали. В бібліотеці ви можете почитати книги, газети , журнали, енциклопедії, попрацювати з словниками та довідниками, подивитися малюнки і познайомитися з цікавими героями книг, які живуть у оповіданнях, казках, віршах. Книги можна брати додому і читати вдома, але через певний час їх потрібно повернути до бібліотеки. З такими виданнями як довідники, енциклопедії, словники ви працюєте в читальному залі бібліотеки, тому що ці книги додому не видаються.

Діти сьогодні ви познайомитесь з мешканцями цього дивовижного королівства. Давайте разом подумаємо як назвати це королівство:

- Кощія Безсмертного;

- Баби Яги;

- Нептуна;

- Книжкове.

Діти. Книжкове королівство.

Бібліотекар. Так друзі, назвемо його Книжковим королівством, тому що тут живуть книжкові герої. З багатьма ви уже знайомі, а познайомили вас із ними ваші матусі, татусі, бабусі, дідусі, які розказували вам у дитинстві казочки. Назвіть мені будь ласка героїв, яких ви вже знаєте.?

Діти. Курочка Ряба. Колобок. Котик. Півник. Вовк. Лисичка. Івасик -Телесик.

Бібліотекар. Молодці діти. Але зараз ми повинні відгадати три загадки, щоб потрапити у це королівство.

Діти. Згідні.

Бібліотекар. Будьте уважні, починаємо.

Загадка 1.

Не сорочка, а зшита.

Не кущ, а з листочками,

Не людина, а розмовляє.

Діти. Книга.

Загадка 2.

Біла рілля, чорне насіння.

Хто його вміє, той розуміє.

Хто його знає, той і позбирає.

Діти. Книга.

Загадка 3.

Хто говорить всіма мовами?

Діти . Книга.

Бібліотекар. Молодці, правильно відгадали загадки. Діти а це і був ключ до нашого царства і тепер ми без перепон дістанемося до нього і познайомимося з її королевою.

Королева. Добрий день мої маленькі друзі! Так, я вправі вас так назвати, бо я почула і дізналася що ви любите і знаєте про книгу дуже багато. Я рада зустрічі з вами. Я королева , а це моє королівство і я думаю що ви заслужено повинні стати читачами мого книгосховища, бо ви усі вже вмієте добре читати. А зараз я розкажу трішки про нашу бібліотеку. Ось це абонемент – тут бібліотекар видає книги додому записуючи їх у формуляр. Оце є читальний зал де ви можете почитати книги, енциклопедії попрацювати із словниками і довідниками, тому що є книги які додому не видаються з ними працюють в бібліотеці. Як ви усі бачите в бібліотеці є дуже багато книжкових виставок про книги, про людей які створюють їх, про видатних

письменників і поетів. Діти ось це є каталожна шафа, де розміщені каталоги і картотека, яка складається з карток. Також у бібліотеці ви бачите дуже багато книжкових виставок і стендів про правила поведінки з книгою, звернення книги до читачів, а також екран «Живи, книго!». Дуже багато у приміщенні стелажів де розміщенні книги і художня література у певному порядку за системою. А саме головне є бібліотекар, який вам видає книги.

А зараз я проведу з вами конкурс загадок.

Конкурс «Загадок»

1. Що у світі найпрудкіше. (Думка).

2. Що можна побачити із заплющеними очима. (Сон)

3. Висить сито, рукави не вито. (Сито)

4. Стоїть півень над водою з червоною бородою,

Хто не йде, за борідку ущипне. (Калина).

5. Лежить гася,- простяглася.

Як устане, то неба дістане. (Дорога)

6. Маленьке, сіреньке, а хвостик, як шило. (Мишка).

7. Чистенькі віконця сміються до сонця,

Діточки довкола, наша люба…(Школа)

8. Хто завжди правду каже. (Дзеркало)

9. Два пани наділи одні штани. (Ножиці)

10. Хто трьома зубами їсть сіно. (Вила)

11. П'ять пальців і жодного нігтя. (Рукавичка).

12. Що дістане зубами потилицю. (Гребінець)

13. Між двох світил, я всередині один. (Ніс)

14. Що коваль робить у кузні, а птах у лісі. (Кує)

Бібліотекар. Молодці! Багато знаєте загадок. А зараз наша королева зачитає вам правила про те, як берегти і поводитись з книгою.

Королева. Діти послухайте уважно ці правила. (Додаток №4)

Бібліотекар. Шановні учні я думаю що ви всі будете хорошими читачами нашої бібліотеки і будете берегти і шанувати книгу – як джерело знань, і вам не буде соромно переді мною і нашою королевою. Але у нашій бібліотеці був прикрий випадок про який я вам хочу розповісти, ось послухайте.

Книжка скаржилась Мар'яні

Я у тебе не в пошані.

Звідкіля це на мені

Плями сині та масні.

Подивися, ось сторінка:

Намальована хатинка.

Під хатинкою маля

І написано: це я!

А за дві сторінки далі –

Різні звірі небувалі:

Сині, жовті та рябі,

Що й не снилося тобі.

Діти правда сумна історія. Але я думаю що ви будете хорошими дітьми і не будете такого робити з книгою. Правда

Діти Так, ми будемо хорошими читачами.

Бібліотекар. А зараз за допомогою другого конкурсу ми побачимо які ви у мене уважні.

Конкурс «Будь уважний»

1. Коли годинник пробив 11 годину Попелюшка загубила черевичок

Діти. 12 годину.

2. Дюймовочка була дуже великою дівчинкою.

Діти. Маленькою.

3. Півник знайшов два колосочки.

Діти. Один.

4. Вовк з'їв одне козенятко.

Діти. Сім.

5. Коза-Дереза за два копи куплена.

Діти. За три копи.

6. У хатинці жило шість гномів.

Діти. Сім гномиків.

Бібліотекар. Молодці! Ви дуже уважні діти. А зараз ми з вами поговоримо про тих хто пише вірші. Можливо хтось із вас знає хто пише вірші?

Діти. Поети.

Бібліотекар. Шановні мої діти, а хто із вас назве мені поетів і прочитає їхні вірші.

Діти. Т.Г.Шевченко, Л. Українка, Н.Забіла, П.Мах, Л.Костенко, В.Сухомлинський, І.Франко.

Бібліотекар. Я дуже рада що майже всі діти знають вірші, і поетів, які їх пишуть. А зараз ми всі разом допишемо вірш, який не дописав один із поетів.

Діти, звісно вчаться в …(школі).

А комбайн працює в …(школі).

Ми лікуємось в …(лікарні).

А стрижемось в …(перукарні).

Ліки ми берем в … (аптеці).

А книжки в …(бібліотеці).

Королева. Молодці. Ви дуже розумні і кмітливі діти. Я буду з вами обов'язково дружити. Знайте, що книга є одним із найбільших див створених людиною, тож захоплюйтеся нею, розмірковуйте над нею і вона поведе вас у незвідані світи літературними стежками.

Бібліотекар. Діти, книга повинна зайняти у вашому житті важливе місце, вона навчить вас бути добрими, розумними, вихованими, хоробрими, мудрими. Вона завжди буде поруч із вами. Книга – це мудрість минулих поколінь. У народі кажуть: «Хто багато читає - той багато знає», тому дружіть із книгою і піклуйтеся про неї. Зараз наша. Королева вручить вам посвідчення читача і ви станете повноправними читачами нашої бібліотеки.

Королева. Юні мої друзі я хочу вручити сьогодні вам ось ці посвідчення і надіюсь що ви будете завжди читати і дружити із книгою. (Вручає посвідчення читача).

Бібліотекар. Шановні мої книголюби, вітаю вас із вступом до родини читачів нашої бібліотеки. Бажаю вам подружитися з книгою, яка допоможе вам пізнати навколишній світ, розширить ваші знання.

А сторінки, немов могутні крила,

Читай, лети на горду висоту.

Розкрили книгу – отже, ми відкрили

Нову країну, мрію золоту.

До зустрічі в бібліотеці.

Додаток №1

План роботи тижня книги

Понеділок 24.03. 2014

5. Відкриття тижня книги «Живи, книго!».

6. Виставка літератури «Книга - твій друг, без неї як без рук».

7. Акція «Подаруй книгу бібліотеці».

8. Конкурс «Кращий читач».

Вівторок 25.02.2014

5. Літературні читання «Поетеса модерної доби».

6. Огляд « Т.Г.Шевченко поет, художник, мислитель».

7. Конкурс «Як живеш підручник?».

8. «Лікуємо» книги.

Середа 26.02.2014

5. Посвята учнів 1 класу в читачі.

6. «Казка нас навчає» урок в 1 класі.

7. Конкурс книжкових закладок (1- 4 класи)

8. Літературна гра «Волинські письменники дітям».

Четвер 27.02.2014

5. Конкурс малюнків до прочитаного твору.

6. День інформації «Газети і журнали поруч із нами».

7. Анкетування «Визначення читацьких інтересів учнів».

8. Заняття «Енциклопедії, словники, довідники – наші добрі помічники».

П'ятниця 28.02.2014

4. Конкурс на кращий відгук про прочитану книгу.

5. Підбиття підсумків тижня книги.

6. Нагородження переможців.

Додаток 2

Анкета

Визначення читацьких інтересів.

1. Що ти любиш читати?

- казки;

- оповідання;

- вірші;

- пригоди.

2. Твори яких авторів любиш читати?

_______________________________________________________________

3. Яких волинських письменників ти знаєш?

4. Хто допомагає у виборі книг? Бібліотекар. Друзі. Вчителі. Батьки.

5. Хто з героїв тобі найбільше сподобався? _____________________

З'ясування емоційно-естетичного ставлення до прочитаної книги.

1. Ваше прізвище, ім'я, клас. _____________________________________

2. Автор книги_________________________________________________

3. Назва книги__________________________________________________

4. Чи сподобалась вам книга? Так. Ні.

5. Що вам в ній сподобалось? Сюжет. Головний герой. Стиль. Тема твору.

6. Чи було вам цікаво читати цю книгу? Так. Ні. Не дуже.

7. На опис якої професійної діяльності ви звернули увагу?_____________

8. Чи допомогла вам ця книга розширити уяву про професію. Так. Ні.

9. Який відгук про цю книгу ви дали своєму товаришу _______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Анкета

1. Чи може людина прожити без книги? Так Ні. Незнаю.

2. Чи відвідуєш ти бібліотеку? Так. НІ.

3. Яку бібліотеку ви відвідуєш найбільше? Шкільну. Сільську.

4. Чи є в тебе бібліотека в дома? Так. Ні.

5. Скільки книг ти прочитуєш за місяць. 1. 5. 10. 15.

6. Чи обговорюєш прочитану книгу з товаришами? Так. Ні.

7. Твори, яких авторів любиш читати? __________________________________________________________

8. Що ти любиш читати? Прозу. Оповідання. Пригоди. Детектив.

Додаток 3

Заповіді юному читачу

1. Перш ніж читати, визнач, про який час (століття, епоху) розповідає книжка, а закінчивши читання, встанови, чи довго відбувалися події.

2. Зверни увагу, де (в якому місці, в якій країні) і з ким відбувається все, про що розповідається.

3. Використовуючи книжки-довідники та ілюстрації, намагайся уявити героїв і обстановку якомога конкретніше.

4. Якщо книжка «товста», то читай її частинами.

5. Закривши книжку, навіть прочитавши частину її, обдумай, що запам’ятав, що схвилювало, злякало, насторожило, порадувало, здивувало.

6. Порівняй свої враження від читання сьогодні з тим, що відчував учора (раніше).

7. Зразу ж визначай і пояснюй собі все незрозуміле.

8. Повертайся до прочитаного, перечитуй, відмічай, виписуй.

9. Дочитавши книжку, уяви її зміст в цілому, згадай героїв, з’ясуй для себе, чи сподобалася ця книжка тобі і чим саме?

10. Порівняй прочитане з тим , що тобі було відоме раніше або з тим, про що ти довідався зараз, але з інших джерел.

Додаток №4

Правила поведінки з книгою

1. Бережи книгу свою чи із бібліотеки.

2. Мий руки перед тим, як брати в руки.

3. Обгорни книгу, щоб не забруднилась.

4. Не читай книгу, коли їси.

5. Не слинь пальці, коли перегортаєш сторінки.

6. Не загинай у книзі сторінок.

7. Не роби в книгах поміток ручкою.

8. Не виривай сторінок.

9. Не клади в книгу олівців, ручок та інших предметів.

10.Не перегинай книгу, від цього вириваються сторінки.

11.Бережи книгу від вогню, води.

12.Розірвану книгу підклей.

13.Не тримай розгорнуту книгу на сонці.

14.Не загортай ріжків на сторінках книги, ріжки часто відриваються.

Література

Бородіна Н.В. Роль і місце інформаційного центру бібліотеки у навчально-виховному процесі загальноосвітнього навчального закладу// Шкільна бібліотека № 12.- 2007.- с.58-60.

Бочковський В.Д. Психологічні чинники підвищення читацької активності та культури школярів// Шкільна бібліотека №7.- 2006.-с . 57.

Ковальчук Г.І. Історія писемності// Шкільна бібліотека №7 .-2002.- с.25-27.

Корніченко Г. Книжечка шукає друзів// Шкільна бібліотека №8.- 2005.- с.84

Костюмчик Н.А. Твій друг – книга// Шкільний бібліотекар №7.- 2006.- с.90-91.

Матвієнко.К.Л. Довідкова література// Шкільний бібліотекар № 12.- 2007.- с. 116-117.

ПавлютенковЄ.М. Система бібліотечно-бібліографічної роботи в школі//

Шкільна бібліотека №9.- 2007.- с.73.

Подопрігорова Г. Довідковий апарат бібліотек// Шкільна бібліотека №7.-2002.-с.60-61.

Порхну Т.К. Бібліотечно- бібліографічне навчання школярів// Шкільна бібліотека №12.- 2007.- с. 68-69.

Ситник Г. Технології інформаційної роботи шкільної бібліотеки// Шкільний світ.№31.-2000.- ст.11.

Скрипник А.М. Інноваційні освітні технології // Директор школи.- №45.-2001.-ст.1-2.

Терьохіна Л.А. Всеукраїнська акція «Живи, книго!»// Шкільна бібліотека №8.- 2005.- с. 44

УРСР: Енциклопедичний довідник.- Київ, УРЕ, 1986.

Хімчук О. Проблеми організації комплектування фондів бібліотек.// Бібліотечна планета. – 1999.- №1. – с.16-17.

Кiлькiсть переглядiв: 6796

Коментарi

  • Wasnodcok

    2018-03-24 07:09:02

    Если вы привыкли заниматься интересным делом и стремитесь продвигаться в своей нише также бойко, как и в жизни, вам надо обратить интерес на [url=http://washercar.com/]мойка самообслуживания бизнес план[/url] В штате организации есть опытные менеджеры, которые совершенствуют инновации каждый день. Если вы заинтересовались реальным бизнесом, советуем кликнуть на washercar.com, где есть шанс заказать не просто комплектующие вещи, а сразу спроектированный бизнес. Вам не потребуется будет закладывать деньги в развитие, так как business работает отлично...